FAQ

1. W jakim czasie można spodziewać się oddania materiału zdjęciowego?
Ostateczny zestaw zdjęć dostarczam po 14-30 dniach. Dokładny okres zależy od sezonu i daty sesji fotograficznej. Czas oczekiwania na sesję narzeczeńską, rocznicową lub poślubną jest inny i może potrwać nawet do 4 tygodni.

2. Dlaczego potrzebujesz tygodni do obróbki sesji zdjęciowych?
Wszystkie zdjęcia, które wykonuję są surowymi plikami RAW. Surowy plik zawiera nieprzetworzone dane. Jest to cyfrowy odpowiednik negatywu fotograficznego — należy go opracować, a do tego potrzeba czasu, żeby rozwinąć go w edycji kolorystycznej, zastosować ewentualny retusz. Poświęcam czas, aby upewnić się, że oddam najlepszy efekt Twojej sesji zdjęciowej.

3. W jakiej formie otrzymam zdjęcia?
Zdjęcia oddaje w pliku JPG.

4. Czy otrzymam zdjęcia kolorowe, czy czarno-białe?
Wszystkie zdjęcia, które obrabiam zostaną poddane obróbce kolorowej oraz częściowo czarno-białej.

5. Jaki jest Twój teren działania?
Ponieważ na co dzień przebywam w okolicach miasta Kraków (małopolska), głównie w tym rejonie się poruszam. Po wcześniejszym domówieniu jestem w stanie wybrać się w każde uzgodnione miejsce w Polsce.

6. Czy sesje zdjęciową możesz zrealizować za granicą?
Jak najbardziej.

7. Dlaczego fotografujesz?
W jakimś sensie lubię odkrywać. Kiedy nadszedł czas, aby rozpocząć własną karierę fotograficzną pragnęłam tworzyć obrazy i przedstawiać je w pięknej, klasycznej oprawie. Obraz, jego edycja od dawna jest dla mnie ulubioną częścią procesu i osobiście czerpię satysfakcję z zabawy kolorami, aby z każdego zdjęcia wydobyć coś innego — zamieniło się to w pasję.

8. Jakich programów używasz do obróbki zdjęć?
Jestem użytkownikiem Adobe Creative Cloud. Uważam, że nie ma na rynku lepszego zestawu programów dla twórców, ponieważ Adobe CC daje narzędzia do wielu dziedzin: od fotografii, grafiki, poprzez montaż filmów do projektowania stron, czy publikacji. Wstępnie używam programu Lightroom, w którym koloryzuje zdjęcia — Photoshop służy mi do dalszej jego edycji, tej bardziej zaawansowanej (retusz). Od każdego indywidualnie zależy w jakim programie pracuje mu się najwygodniej.

9. Jak obrabiasz zdjęcia?
Nie ma szybkiej i jednej drogi do uzyskania takiej obróbki, jaką zawsze chce się mieć. Każde zdjęcie, sytuacja kolorystyczna i świetlna jest inna. Pamiętam jak obrabiałam jedno zdjęcie wiele razy. Wciąż zdarza mi się wyciągnąć starszą fotografię i obrobić ją ponownie, zupełnie inaczej. Jeden z przepisów to lata praktyki i cierpliwości — tej musiałam się nauczyć sporo np. umiejętnie wygładzając skórę przy portretach. Najlepszą radę jaką mogę przekazać to bawić się tym, próbować wszystkiego, mylić się, poprawiać, robić tysiące wersji jednego zdjęcia — przyjdzie zmęczenie, ale pewnego dnia coś ,,zaskoczy’’. Uważam, że nie ma nic złego w obrabianiu zdjęć, niezależnie jak rozumie się jego definicję i jak mocny zakres faktycznej obróbki ono obejmuje. Wraz z wiekiem przyszła mi myśl, że surowe zdjęcie jest dużo lepsze, zaś obrobione traci swoją lekkość.

10. Jak zostać profesjonalnym fotografem?
Najprostszą odpowiedzią będzie: zacząć to robić za pieniądze. Jeśli to co robisz jest dobre, włożysz w to starania, przyłożysz wagę do rozwoju to znajdą się klienci. Z czasem przyjdzie doświadczenie i pełna profesjonalizacja.

11. Czy jest możliwość otrzymania Karty Podarunkowej?
Jeśli nie masz pomysłu na prezent, możesz podarować Kartę Podarunkową z zaproszeniem na sesje zdjęciową. Uważam, że jest to fajny, oryginalny prezent. W sprawie zamówienia Karty Podarunkowej proszę o kontakt na adres e-mail: magdalenabuksa@gmail.com