FAQ

1. W jakiej formie otrzymam zdjęcia?


Zdjęcia otrzymasz w formie elektronicznej JPG. Wyboru najlepszych ujęć dokonasz samodzielnie spośród wyselekcjonowanych przeze mnie kadrów (przed retuszem). Jest możliwość: wybrania większej ilości zdjęć, otrzymania zestawu wydrukowanych zdjęć na jedwabnym papierze z białą ramką lub bez oraz zamówienia albumu fotograficznego ze zdjęciami.

2. Czy otrzymam zdjęcia kolorowe, czy czarno-białe?


Zdjęcia, które obrabiam zostaną poddane obróbce kolorowej oraz częściowo czarno-białej.

3. W jakim czasie mogę spodziewać się otrzymania gotowych zdjęć?


Ostateczny zestaw zdjęć dostarczam po 14-30 dniach. Dokładny okres zależy od sezonu i daty sesji zdjęciowej. Czas oczekiwania na sesję narzeczeńską, rocznicową lub poślubną jest inny i może potrwać nawet do 4 tygodni.

4. Dlaczego potrzebujesz tygodni do obróbki zdjęć?


Wszystkie zdjęcia, które wykonuję są surowymi plikami RAW. Surowy plik zawiera nieprzetworzone dane — jest to cyfrowy odpowiednik negatywu fotograficznego. Należy go opracować, a do tego potrzeba czasu, żeby rozwinąć go w edycji kolorystycznej, zastosować ewentualny retusz. Poświęcam czas, aby upewnić się, że oddam najlepszy efekt Twojej sesji zdjęciowej.

5. Czy opublikujesz zdjęcia?

Nie będę ukrywać, że publikacja zdjęć jest dla mnie bardzo ważna. Tylko w ten sposób mogę dotrzeć do przyszłych zainteresowanych, rozwijać się na rynku. Większość z Was trafiła do mnie dzięki temu, że publikuje swoje materiały zdjęciowe. Oczywiście nie chcę publikować wszystkich zdjęć — tylko te ulubione. Jako fotograf mogę zagwarantować Ci współpracę na warunkach pełnej poufności. Pamiętaj, że Twoje zadowolenie jest zawsze dla mnie na pierwszym miejscu. Nie opublikuję zdjęć, które Twoim/Waszym zdaniem nie powinny znaleźć się w internecie. Mam jednak nadzieję, że rozumiecie jak ważna jest to dla mnie kwestia i za każdym razem jest mi niezmiernie miło jeśli wyrażacie zgodę na publikację.

6. Co składa się na cenę?

Cena zawiera moje doświadczenie i umiejętności, czas pracy przy sesji zdjęciowej i edycji materiału zdjęciowego, koszty dojazdu na miejsce, wydruku zdjęć na papierze jedwabnym, zapakowania produktów i wysyłkę, opłaty związane z przetrzymywaniem zdjęć na serwerze (archiwum), eksploatacji sprzętu fotograficznego, komputerowego oraz oprogramowania graficznego, prowadzenia działalności i podatek.

7. Czy jest możliwość otrzymania Karty Podarunkowej?


Jak najbardziej. Jest możliwość wykupienia Karty Podarunkowej na sesję zdjęciową. Jeśli nie masz pomysłu na prezent możesz podarować Kartę Podarunkową z zaproszeniem na sesje zdjęciową. Jest to fajny, oryginalny prezent. Karta wraz z zaproszeniem wysyłana jest listownie na adres przez Ciebie wskazany, ważna jest na stronie www.magdalenabuksa.com, zachowuje ważność przez 12 miesięcy (data ważności upływu karty zapisana jest na karcie).

8. Czy mogę spotkać się z Tobą?

Jak najbardziej. Poznanie Ciebie/Was jest dla mnie szalenie ważne. Jeśli dzieli nas odległość, która chwilowo nie będzie do pokonania zawsze możemy wypić wirtualną kawę na skype lub na innej aplikacji online.

9. Dlaczego fotografujesz?


W jakimś sensie lubię nowe wyzwania w tworzeniu obrazu. Kreowanie obrazu, jego cyfrowa edycja jest dla mnie ulubioną częścią procesu. Przy obróbce zdjęć czerpię satysfakcję z dobierania kolorów w taki sposób, aby z każdego zdjęcia wydobyć coś innego — zamieniło się to w pasję.

10. Na jakim sprzęcie pracujesz?

Pracuje na sprzęcie Nikona oraz używam jasnych obiektywów.

11. Jakich programów używasz do obróbki zdjęć?


Jestem użytkownikiem Adobe Creative Cloud. Uważam, że nie ma na rynku lepszego zestawu programów dla twórców, ponieważ Adobe Creative Cloud daje narzędzia do wielu dziedzin: fotografii, grafiki, ilustracji, montażu filmów, ich publikacji. Wstępnie używam programu Lightroom, w którym dobieram kolorystykę zdjęcia. Photoshop służy mi do dalszej edycji, tej bardziej zaawansowanej (retusz). Od każdego indywidualnie zależy w jakim programie pracuje mu się najwygodniej.

12. Jak obrabiasz zdjęcia?


Nie ma szybkiej i jednej drogi do uzyskania takiej obróbki jaką zawsze chce się mieć. Zapisuję Presety (ustawienia kolorystyczne). Każde zdjęcie, sytuacja kolorystyczna i świetlna jest inna. Wciąż zdarza mi się wyciągnąć starszą fotografię i obrobić ją ponownie, zupełnie inaczej. Jeden z przepisów to lata praktyki i cierpliwości — tej musiałam nauczyć się sporo. Najlepszą radę jaką mogę przekazać to bawić się tym, próbować wszystkiego, mylić się, poprawiać, robić tysiące wersji jednego zdjęcia, zapisywać — przyjdzie zmęczenie, ale pewnego dnia coś ,,zaskoczy’’. Uważam, że nie ma nic złego w obrabianiu zdjęć, niezależnie jak rozumie się jego definicję i jak mocny zakres faktycznej obróbki ono obejmuje. Wraz z wiekiem przychodzi mi myśl, że surowe zdjęcie jest dużo lepsze, zaś obrobione traci swoją lekkość.

13. Jaki jest Twój teren działania?


Ponieważ na co dzień przebywam w okolicach miasta Kraków (małopolska), głównie w tym rejonie się poruszam. Po wcześniejszym domówieniu jestem w stanie wybrać się w każde uzgodnione miejsce w Polsce i za granicą.


14. Czy realizujesz sesje zdjęciowe za granicą?


Jak najbardziej. Kocham podróże i bardzo cieszę się kiedy mogę pojechać w inny rejon świata.

15. Jak zostać profesjonalnym fotografem?


Najprostszą odpowiedzią będzie: zacząć to robić za pieniądze. Jeśli to co robisz jest dobre, włożysz w to starania, przyłożysz wagę do rozwoju to znajdą się klienci. Z czasem przyjdzie doświadczenie i pełna profeska :).