Moc dziękczynienia

Praca to jedno, ale żeby fajnie żyć dobrze jest praktykować wdzięczność. Poniżej kilka podpowiedzi w jaki sposób można to robić:

NAPISZ KARTKĘ Z PODZIĘKOWANIAMI LUB POWIEDŹ KOMUŚ COŚ MIŁEGO

Kiedy ostatnio wybrałaś/eś jakąś zabawną kartkę pocztową i wysłałaś/eś wiadomość komuś tak bez okazji? Poświęć kilka minut, aby przełożyć swoją ,,myśl” na papier i przypomnij komuś, że o nim pamiętasz. Napisz do kogoś dobrą, pozytywną lub zabawną wiadomość. Wyślij sms lub powiedź komuś z Twojego otoczenia coś miłego, wyraź swoją wdzięczność za sposób w jaki na Ciebie wpłynął. Czemu nie podziękować za to już teraz? Na co czekać?

ZWRÓĆ UWAGĘ NA MIEJSCE, KTÓRYM SIĘ OTACZASZ

Ponieważ mój harmonogram dnia jest intensywny, po powrocie z pracy spędzanie czasu w fajnym, przytulnym miejscu jest dla mnie luksusem. Zwróć uwagę na miejsce, którym otaczasz się na co dzień. Zorganizuj je tak, aby było przyjemne. Podróże często przypominają mi o tym ile MAM: dach nad głową, bieżącą wodę pod prysznicem, super miękkie łóżko, w którym śpię, samochód, który pozwala jechać do sklepu, aby zaopatrzyć się w żywność — jest tak wiele rzeczy za co możemy być wdzięczni. Wszystko to przyjmujemy za pewnik. Nie zdajemy sobie sprawy z tego co może być jutro.

Chorwacja fot. Magdalena Buksa

PODZIĘKUJ MATCE ZIEMI

Zbyt często pomijamy potęgę natury naszej planety, łatwo natknąć się na plastik w miejscach, w których nie powinien on być (śmieci). We współczesnych czasach wzmożonego konsumpcjonizmu Matka Ziemia potrzebuje naszego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Podczas zakupów zachęcaj siebie do korzystania z toreb wielokrotnego użytku. Pamiętaj, że małe działania u wielu osób mają duży wpływ, a ziemia za to, że o nią dbamy Nam podziękuje.

ODŁÓŻ TELEFON

Od czasu do czasu robię sobie przerwę techniczną. Podczas przejazdu miejskim autobusem, w restauracjach można zaobserwować jak wszyscy siedzą zgarbieni nad telefonami, są tak pochłonięci ekranami, że nikt z nikim nie rozmawia. Ten widok zasmuca, pojawia się myśl o wszystkich utraconych interakcjach. Uświadamiam sobie, że ten widok służy jako zachęta dla mnie i sprawia, że dostrzegam obszar, nad którymi muszę pracować, aby jeszcze bardziej zintegrować się z ludźmi. Coraz częściej odkładam telefon świadomie. Zamiast tego nawiązuję rozmowę lub podziwiam scenerię, w której jestem obecna z tym co dzieje się wokół mnie. Odkrywam ,,tu i teraz” i za te odkrycia jestem wdzięczna :) 

PODARUJ SOBIE CZAS 

Po prostu zrób to dla siebie. Zbyt często dajemy czas innym i zapominamy pobyć samemu ze sobą. Poświęć trochę czasu na napełnienie filiżanki w sposób, który sprawi, że Twoje serce będzie bardziej szczęśliwe. Od czasu do czasu zwolnij, podziękuj i pielęgnuj proste, ale jakże znaczące sposoby na praktykę wdzięczności w naszym życiu.

Chorwacja fot. Magdalena Buksa

PRAKTYKUJ ŻYCZLIWOŚĆ

Niezależnie od tego, czy chodzi o przytrzymanie drzwi, dzielenie się uśmiechem, czy po prostu cierpliwe stanie w długiej kolejce pamiętaj, że wszyscy jesteśmy w jakiś sposób połączeni ze sobą razem na jednej planecie. Jeśli ktoś ma ochotę okazać zniecierpliwienie, nie musisz przystępować do tej akcji — okaż życzliwość. Będzie to przyjemniejsze dla Ciebie i wszystkich wokół. 

ZRÓB SOBIE BILANS

Pozwól, że zapytam ,,z czego naprawdę jesteś dumna/y?” Znasz swoje osiągnięcia? Może masz jedno, a może dziesięć. Przeczytaj je i świętuj! Pamiętaj, że za to jak daleko zaszłaś/eś dobrze jest być wdzięcznym, również za porażki, które zaliczyłaś/eś :) Często zatrzymujemy się na szczycie góry, aby spojrzeć w dół i nie widzimy jaką drogę przeszliśmy. Ciągle czekamy na więcej, a co jeśli to więcej już JEST. Jestem wdzięczna za miejsce, w którym jestem!

BAW SIĘ DOBRZE

Często przypominam sobie, że jest tyle powodów do radości z powodu małych, drobnych rzeczy — pięknej pogody, wiatru we włosach, spotkaniu z przyjaciółmi — tym można naprawdę się ekscytować. Nie zapomnij dobrze się bawić. Od czasu do czasu znajdź sposób, aby śmiać się łzawiąc ze śmiechu. Życie to gra, a gry mają być również zabawne!

Using Format