PR po co i dla kogo?

Pijar” to nic innego jak wymowa skrótu PR (Public Relations — kształcenie dobrego, publicznego wizerunku firmy). Działania PRu wzmacniają kampanie produktowe, budują zainteresowanie firmą, jej usługami i pomagają w budowaniu społeczności wokół marki. Prawie każda rozwijająca się marka chce korzystać z PRu, ale równie bardzo szybko potrafi z niego zrezygnować, kiedy brakuje pieniędzy lub o dopływ pieniędzy się boi. Nie jest to tania usługa bowiem scala wiele działań, a za tym wielu ludzi wokół.

fot. Magdalena Buksa

CO ROBIĆ OPRÓCZ KORZYSTANIA Z SAMEJ AGENCJI PR?

Można zrezygnować ze współpracy z agencją i ogarnąć PR wewnątrz firmy tylko wówczas, kiedy dobrze rozumie się komunikację wewnętrzną (w firmie) i stale optymalizuje firmę (nie jest to mechanizm jednorazowy). Marka powinna wzbudzać zainteresowanie odbiorców ZAWSZE, nie tylko wtedy, kiedy ma na to budżet. Najważniejsza w tym wszystkim jest inwestycja w RELACJE wewnątrz firmy oraz właściwe zadbanie o klienta w taki sposób, aby do nas cyklicznie powracał.

RELACJE BUDUJE I PODTRZYMUJE SIĘ STALE

Komunikacja między ludźmi to najważniejszy składnik funkcjonowania każdej firmy i bardzo wpływa na zbudowanie solidnej, spójnej marki. Firma nie powinna koncentrować się wyłącznie na swoich klientach, powinna również zadbać i zabiegać o dobre relację wśród pracowników, którzy wspólnie pracują nad jej rozwojem i sukcesem. Pracownicy potrzebują odpowiedniej motywacji oraz integracji, która doprowadzi do stworzenia przyjaznej atmosfery, co przełoży się na skuteczność działań całego przedsiębiorstwa. Jeśli chcemy, żeby marka była przyjazna dla klienta, dobrze jest zbudować poczucie współodpowiedzialności u wszystkich zatrudnionych pracowników. 

Najkorzystniej jest zacząć kształtować wizerunek OD WEWNĄTRZ firmy, czyli od ludzi, którzy ją tworzą, aby potem wyjść NA ZEWNĄTRZ. Zgrany zespół potrafi dużo bardziej efektywniej działać, niż taki, w którym każdy indywidualnie wykonuje swoją pracę. Pracownicy powinni dobrze znać wewnętrzną strukturę firmy, dlatego ważnym zadaniem jest dostarczyć im najpierw niezbędnych informacji, a także narzędzi. Od tego jak zadbasz o swój zespół zależy jak będziesz odbierany wśród swoich klientów.

KORZYSTAJ Z INTERNETU, SPOTKAŃ I MEDIÓW

Większość przedsiębiorstw skupia się na formie PRu zewnętrznego. Stawia na klienta i to on jest głównym celem działania — to prawda im częściej wyciągamy rękę do społeczeństwa, tym bardziej jesteśmy znani i rozpoznawani. Działania PRu w Internecie są równie bardzo istotne. Nie ma Cię w sieci — nie istniejesz. Współcześnie nie ma silniejszego medium niż portale społecznościowe. Tworząc i publikując atrakcyjne, zaskakujące i emocjonalne TREŚCI, ZDJĘCIA, GRAFIKI lub FILMY masz szanse na to, że Twój „content” rozniesie się po Internecie i trafi do szerszego grona odbiorców, a w przyszłości do potencjalnych klientów. Oprócz tego dobrze jest wychodzić do swoich klientów, niech poznają Cię bliżej. Dać im możliwość porozmawiania z Tobą i zadania pytań dotyczących Twojej działalności. Wszelkie eventy, konferencje, imprezy okolicznościowe, czy działalności charytatywne — wszystko to buduje więzi i kontakty.

Bez względu na to, czym zajmuje się Twoja firma dobrze jest:

  • Ustalić co ważnego lub ciekawego masz do przekazania
  • Przemyśleć do kogo chcesz trafić z tą informacją
  • Wyznaczyć sposoby (narzędzia i media), które umożliwią dotarcie z komunikatem do właściwej grupy odbiorców
  • Przemyśleć formę za pomocą, której przedstawisz swoje informacje w sposób atrakcyjny dla odbiorcy
  • Przygotować odpowiednie treści, grafiki, zdjęcia i firmy
  • Opublikować je na swoich mediach (skontaktować się również z wybranymi redakcjami)
  • Monitorować i udostępniać treści, które ukazały się na temat Twojej marki

Podsumowując, markę tworzą przede wszystkim ludzie i to od nich zależy jak potoczą się dalsze jej losy. Dobrze jest pamiętać, że sukces opiera się przede wszystkim na budowaniu trwałych relacji międzyludzkich, które są bazą do Public Relations dla Twojej działalności.

Using Format